Shimano SLX HB-M7110-B Centerlock Front Hub (Black)
Components
SKU: EHBM7110BBX
  • Returns
  • Free Ship
  • EMI
In stock
Free shipping
EMI options
available
Easy 30-day
returns
Usually ships in 1–3 business days
Description
  • The 15 mm thru-axle system (110 mm over locknut dimension) ensures an optimal stiffness-to-weight ratio.
  • You can easily attach the brake rotor via spline mount and center lockring.
Features
easy setup and reliable trail performance brake rotor can be quickly mounted with spline mount and lockring tool-free 15 mm thru axle system optimises stiffness and weight CBN precision machined stainless steel bearings/polished
Specifications
  • Brake Type: Centerlock Disc Brake Axle- 15mm Thru Axle O.L.D- 110mm Freehub- NA Flange Diameter- 52.8 mm PCD- 44 mm/44 mm Flange Distance- 70.2 mm (29.4 mm/40.8 mm) Bearing- cup & cone